Soru Cevap 176

Soru 59 yaşındayım. Dört yıl önce kalın bağırsak kanseri oldum. Kanser bağırsakta bulunan bir polip üzerinde gelişmiş ve çevrede bulunan iki lenf bezine yayılmıştı. Başka organlara sıçrama olmadığından doktorum ameliyat olmamı önerdi. Ben de ameliyat oldum. Arkasından altı ay boyunca kemoterapi aldım. Hastalıktan kurtuldum, ama yıllık olarak yapılan kolonoskopilerde bağırsağımda …

Devamını Oku

Soru Cevap 177

Soru Babam 13 yıl önce böbrek kanseri nedeniyle ameliyat olmuştu. Birkaç ay önce karın ağrısı nedeniyle yapılan tomografide pankreas bezinde üç ayrı kitle tespit edildi. Bu kitlelerin en büyüğünden alınan biyopsi sonucu kanser olarak geldi. Ama pankreas kanseri olarak değil de böbrek kanserinin pankreasa yayılımı olarak bildirildi. Bu durum doktorlar …

Devamını Oku

Soru Cevap 178

Soru Ben 33 yaşında bir kadınım. Midemdeki dolgunluk nedeniyle yapılan ultrasonda dalağımın büyüdüğü tespit edildi. Araştırmalara rağmen bir sonuç alınamadı. Sizce dalak büyüklüğünün nedeni ne olabilir? Ne tür tetkikler yapılması gerekir? Yanıt Dalak büyüklüğü, nedeni kimi zaman çok kolay olarak tespit edilebilse de zaman zaman doktorlara zorlu anlar yaşatan bir …

Devamını Oku

Soru Cevap 179

Soru Babam 67 yaşında. Bu zamana kadar hiç doktora gitmediği halde birkaç gün önce epilepsi nöbeti geçirdi. Beyin MR’ında (magnetik rezonans) üç adet kitle görüldü. Hastalığın tedavisi için en iyi yol nedir? Bu kitlelerin çıkarılmasını tavsiye eder misiniz? Yanıt Tedavi konusunda karar verebilmek için önce hastalığın ne olduğunun tespit edilmesi …

Devamını Oku

Soru Cevap 180

Soru Babamda ikinci evre akciğer kanseri vardı. Bunun için ameliyat oldu. Arkasından kemoterapi aldı. Her şey iyi giderken kemoterapi bittikten iki ay sonra hem karaciğerinde hem de akciğerinde yeni tümörler görüldü. Tekrar kemoterapi verildi ama hastalık ilerlemeye devam etti. Kanser beyne gitti. Bunun üzerine beyne radyoterapi verildi. Babam bir süre …

Devamını Oku

Soru Cevap 181

Soru 61 yaşında bir kadınım. Bir yıl önce göğüs kanseri oldum. Ameliyatla tümör çıkarıldı. Daha sonra kemoterapi ve radyoterapi aldım. Şimdi bir hormon hapı kullanıyorum. Doktorum şu anda vücudumda kanser olmadığını söyledi. Benim sorunum kilo fazlalığı. Bu sebeple rejim yapmak istiyorum ancak kilo vermekle kanserin geri gelmesinden de korkuyorum. Kilo …

Devamını Oku