Soru Cevap 172

Soru 61 yaşındaki annem, 9 aydır sol göğsünde şişlik hissediyormuş. Muhtemelen korktuğundan dolayı bu zamana kadar ne bize söylemiş ne de doktora görünmüş. Ancak şişliğin çok büyümesi üzerine dayanamayıp bize açıldı. Yapılan tetkiklerde göğüste 7 cm çapında bir kitle olduğu tespit edildi. Koltuk altı lenf bezlerinde de büyüme var. Biyopsi …

Devamını Oku

Soru Cevap 173

Soru Babam üç yıldır akciğer kanseri nedeniyle izlenmekte. Hastalık başlangıçta yalnızca akciğerin sol tarafındaydı. Ameliyatla o taraf akciğer alındı ve arkasından kemoterapi yapıldı. Son bir yıla kadar her şey iyi giderken birden belinde ağrılar oluştu. Yapılan incelemelerde hastalığın omurgaya sıçradığı anlaşıldı. Buraya radyoterapi verildi. Ancak hastalık ilerlemesini sürdürüyor. Başta karaciğer, …

Devamını Oku

Soru Cevap 174

Soru 46 yaşındaki kardeşimde mide kanseri teşhis edildi. Ne yazık ki kanser karaciğer ve akciğere gitmiş. Karaciğerde iki yerde, akciğerde de bir yerde tümör görüldü. Doktorumuza midedeki kanserle birlikte bu tümörlerin de çıkarılıp çıkarılamayacağını sordum. O da kardeşimdeki kanserin metastatik mide kanseri olduğunu, bu tür kanserlerde ameliyatın yerinin olmadığını ve …

Devamını Oku

Soru Cevap 175

Soru Annemde meme kanseri vardı. Ameliyatla tümör çıkarıldı. Koltuk altı lenf bezlerinde kanser olmadığından bu bölgeye cerrahi uygulanmadı. Daha sonra kemoterapi ve radyoterapi aldı. Şimdi tamoksifen isimli bir ilaç kullanıyor ve kontrollere gidiyor. Şu anda kanser bulgusu yok. Nüksü önlemek için dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verir misiniz? Vitamin …

Devamını Oku

Soru Cevap 176

Soru 59 yaşındayım. Dört yıl önce kalın bağırsak kanseri oldum. Kanser bağırsakta bulunan bir polip üzerinde gelişmiş ve çevrede bulunan iki lenf bezine yayılmıştı. Başka organlara sıçrama olmadığından doktorum ameliyat olmamı önerdi. Ben de ameliyat oldum. Arkasından altı ay boyunca kemoterapi aldım. Hastalıktan kurtuldum, ama yıllık olarak yapılan kolonoskopilerde bağırsağımda …

Devamını Oku

Soru Cevap 177

Soru Babam 13 yıl önce böbrek kanseri nedeniyle ameliyat olmuştu. Birkaç ay önce karın ağrısı nedeniyle yapılan tomografide pankreas bezinde üç ayrı kitle tespit edildi. Bu kitlelerin en büyüğünden alınan biyopsi sonucu kanser olarak geldi. Ama pankreas kanseri olarak değil de böbrek kanserinin pankreasa yayılımı olarak bildirildi. Bu durum doktorlar …

Devamını Oku