Kanser Hastasına Yaklaşım

Kanser hastasına nasıl yaklaşılacağı, tanının ne şekilde söyleneceği, hemen her zaman tartışma konusu olmuştur. Hastalara yaklaşım kültürden kültüre bazı değişiklikler göstermekle birlikte genel esaslar aynıdır: Amaç; hastayı ruhsal yönden yıkmadan kanserle mücadelesinde yardımcı olmak ve tıbbi tedavinin başarılı bir biçimde yürümesini sağlamak olmalıdır. Kanser tedavisi bir ekip işidir. Tıbbi tedaviyi …

Devamını Oku

Kadınlar, Çocuklar İçin Şiddetsiz Bir Ülke Düşlüyorum

Bir ülke düşlüyorum, kadınlarımızın geceleri sokaklarında çekinmeden, rahatça dolaşabildiği, çocukların parklarında gönüllerince oynayabildiği… Bir ülke düşlüyorum, erkeğin kadına karışmadığı, bunu yaparken kös bir ilgisizlik değil, ama saygılı bir içtenliğin, sevginin yaşandığı… Bir ülke düşlüyorum, kadınlar, çocuklar için şiddetin her türlüsünün sona erdiği… Bir ülke düşlüyorum, insanların korkusuzca konuşabildikleri, özgürce davranabildikleri… …

Devamını Oku

Bilişsel Zeka (IQ) mı, Duygusal Zeka (EQ) mı?

“Yemeklerimi asla yalnız yemem.” Kitabında böyle diyor Amerikalı bir işadamı. İnsanla birlikte olmak, birlikte bir şeyler paylaşmak amacında. Güzel… Ancak biraz ilerleyince yaklaşımında samimi ve içten olmayan bir hava seziliyor. İnsanlar, hayallerini gerçekleştirmede kullanacağı bir araç gibi… Yeni iş hayalleri kuruyor, yeni yatırımlar planlıyor. Bunun için de insana ihtiyacı var. …

Devamını Oku

İnancın Huzuru mu, Yaratıcılığın Coşkusu mu?

İnanmak ne kadar kolaydır bazılarımız için. Yalnızca dinsel anlamda değil, hayatın her alanı için anlatmak istediğim. İnanmak, bağlanmak, bırakmak kendini sevdiklerine; huzurla girmek emin, güvenli dünyaların rahatlığına. Arkadaşlıklar, dostluklar, sırdaşlıklar… Hep inançla, sevgiyle birlikte giden. Anne, babanın çocukları için verdikleri, yaptıkları; çocuğun güvenle yaslanması annesine, babasına. Öğretmenine inanmak, tutkuyla dinlemek …

Devamını Oku

İlaç Şirketlerinin Sağlık Ekonomisindeki Rolü

Tıbbi tedavilerde maliyetler giderek artmakta. Bunun önemli nedenlerinden biri, kanser tedavisi gibi yeni ilaçlara ihtiyaç duyulan alanlarda araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin çok artması ve bunun sonucunda birçok ilacın tedaviye girmesidir. Günümüz kapitalist piyasa ekonomisi koşullarında tedavideki ilerlemeler büyük ölçüde uluslararası ilaç şirketlerinin aralarındaki rekabet ile gelişen araştırmalar sayesinde olmakta. Araştırmalardaki …

Devamını Oku

Hastalara Kanser Olduğu Söylenmeli mi?

Boynunda şişlik olan genç, doktorun odasına girer. Birkaç gün önce lenf dokusuna biyopsi yapılmış, sonuç lenfoma olarak gelmiştir. Yani lenf kanseri. Doktora dönerek heyecanını gizlemeye çalışan bir edayla “Kanser olduğumu anneme söylemeyin, öğrenirse çok üzülür” der. Ertesi gün bu kez anne doktorla konuşmaktadır: “Oğlumun lenf kanseri olduğunu öğrendim, ama n’olur …

Devamını Oku