Soru Cevap 146

Soru Annemde meme kanseri var. Vücudun değişik yerlerine yayılmış durumda. Kemoterapi alıyor. Her şey yolunda gidiyordu. Ancak son zamanlarda morali birden bozuldu. Depresyon gelişti. Yakın bir zaman önce de sayıklamaları ve garip konuşmaları oldu. Psikiyatriste götürdük. Antidepresanlar kullandığı halde şikâyetleri düzelmedi. Sizce ne tür bir tedavi uygulanması gerekir? Yanıt Annenizin …

Devamını Oku

Soru Cevap 147

Soru Annemde yumurtalık kanseri var. Kemoterapi alıyor. Tedaviye iyi cevap veriyor, ama aşırı halsizliği var. Bununla bir türlü baş edemiyoruz. Halsizliğini hiç olmazsa biraz olsun azaltmak için ne yapmamızı önerirsiniz? Yanıt Halsizliğin kanser hastalarında en sık karşılaşılan semptom olduğunu biliyor muydunuz? Gerçek böyle olduğu halde bu semptom hastalar, hatta hekimler …

Devamını Oku

Soru Cevap 148

Soru Annem 59 yaşında. Bundan 9 sene önce meme kanseri nedeniyle ameliyat olmuş, ışın tedavisi ve kemoterapi almış, 5 sene süreyle de hormon hapı kullanmıştı. Kontrollerini de senede bir yaptırıyordu. Şu ana kadar hiçbir yerinde kanser yoktu. Ancak son kontrolünde beyinde aynı tarafta 2 adet kitle bulundu. Bunun üzerine tüm …

Devamını Oku

Soru Cevap 149

Soru Annem 59 yaşında. Dışkılama sırasında zorluğu olmakta ve kan gelmekteydi. Bunun üzerine yapılan tetkiklerde anüs bölgesinde kitle olduğu tespit edildi ve biyopsi alındı. Sonuç anüs kanseri olarak geldi. Bu ne tür bir hastalıktır ve tedaviyle bu hastalıktan kurtulma şansı var mıdır? Yanıt Anüs kanserleri sık görülen kanserlerden değildir. Ancak …

Devamını Oku

Soru Cevap 150

Soru Kardeşim 46 yaşında. Yakın bir zaman önce diş eti kanamaları başladı ve kansızlık ortaya çıktı. Bunun üzerine yapılan tetkiklerde kandaki akyuvarların çok arttığı anlaşıldı. Öyle ki son kontrolde 120000’e ulaştığı gözlendi. Kemik iliği biyopsisi yapıldı ve doktorumuz tarafından teşhisin “akut miyeloblastik lösemi” olduğu söylendi. Bu hastalık tam olarak tedavi …

Devamını Oku

Soru Cevap 151

Soru Bir süre önce akciğer kanseri olduğum anlaşıldı. Üstelik karaciğere de yayılmış. Doktorlar kemoterapi önerdiler ama ben tedavi almak istemiyorum. Çünkü fiziksel olarak hiçbir şikâyetim yok. Ayrıca bu hastalığın tam tedavisi olmadığını, kemoterapiden dolayı hayat kalitemin düşeceğini de biliyorum. Bu arada geleceğimi planlamak istiyorum. Bu sebeple ne kadar ömrüm kaldığı …

Devamını Oku