İnsan Rasyonel Bir Varlık Mıdır?

Okulun ilk yıllarından itibaren insan aklının büyüklüğünü öğrenerek yetiştik. Aklımız, canlılar âleminde bize geniş ayrıcalıklar sağlamaktaydı. İnsanoğlu teknolojiyi yaratarak doğaya egemen olmuş, tarih boyunca ihtişamlı uygarlıklar kurmuştu. Canlılar arasında aklını kullanarak bunu yapan tek tür, insandı. Çünkü insan aklını kullanmasını bilen rasyonel bir varlıktı. Gerçekten böyle mi, insan rasyonel bir …

Devamını Oku

Kanserde Tek Tedavi Yok

“Bilimsel düşünceyi ıskalayarak kanser üzerine ortaya atılan iddiaların sonuçları tehlikeli olabilir. Tıp yeni tedavilere açıktır ancak bilimsel yöntemlerden kaçan çalışmalara asla prim verilemez.” Son günlerde medyada kanserle ilgili yoğun tartışmalar yapılıyor, alternatif tedavilerden söz ediliyor. Tartışmalara onkoloji uzmanlarından başka kimseler de katılıp çeşitli iddialarda bulunuyor. Öncelikle şunu belirtmeli; yüzbinlerce kanser …

Devamını Oku

Kanser Üzerine Bir Açıklama

Bir süredir, Etyen Mahçupyan köşesinde kanserin nedeninin pleomorfik bir bakteri olduğunu ve ABD’deki Livingston Kliniği’nde uygulanan değişik bir sağaltım (tedavi) yöntemiyle hastaların yüzde 85’inin iyileştiğini yazmaktadır. Yine yazarın iddiasına göre ilaç şirketleri bu gerçeği dünya kamuoyundan gizlemekte, daha çok kazanabilmek için kemoterapi gibi pahalı bir tedavi yöntemini öne çıkarmaktadırlar. Kanser …

Devamını Oku

Ne Kadar Özgürüz

“Dürüst olmaktan başka türlü davranamadığım için böyleyim” demişti bir dostum. Bu sözüyle benim gözümde bir kez daha dürüst olduğunu kanıtlamıştı. Erdem olduğu için değil, alışkanlıkları bu yönde geliştiği için dürüst olduğunu, başka türlü yapamadığını söylüyordu; kişiliği bu şekilde oluşmuştu. Geliştirdiğimiz kişiliklerin özgürlüklerimizin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu düşünüyorum. Kişiliksiz …

Devamını Oku

Genetik eğilim kanser oluşumunda etkili mi?

Türkiye’de son yıllarda kanser vakalarının hızla arttığı görülüyor. Yetersiz veya yanlış beslenmenin kanser oluşumunda etkili olduğu biliniyor. Peki genetik eğilim kanser oluşumunda etkili mi? Prof. Dr. Coşkun Tecimer, kanser oluşumunda merak edilen soruları tek tek yanıtladı. Cumhuriyet Tv mikrofoununa konuşan Tecimer, doğru beslenmenin önemine de değindi.      

Çelişkilerle Varız

Yıllar önce arkadaşımdan duyduğumda anlam verememiştim. Tanıdığı bir genç intihar etmişti. Nedenini sordum o da anlattı. Çocuk hayattayken hep bir şeyden yakınırmış. Bir durumdan başka bir duruma geçerken yaşadığı ruhsal zorluklar onu çok rahatsız ediyor, bazen bunalıma bile sokuyormuş. Böyle zamanlarda kendisini yalnız ve boşlukta hissediyormuş. Sonunda dayanamamış ve canına …

Devamını Oku